Μάιος 2024

Χρήστες online

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Erasmus+ G.R.E.E.N, Ελλάδα

Το ταξίδι του προγράμματος Erasmus+ G.R.E.E.N. ολοκληρώθηκε με τη δική μας φιλοξενία όλων των χωρών. Ισπανίας, Πορτογαλίας, Γερμανίας και Ιρλανδίας.

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ G.R.E.E.N και της φιλοξενίας των εταίρων μας στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο χώρο του σχολείου, οι μαθητές των φιλοξενούμενων χωρών είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα εργαστήριο ρομποτικής. Στόχος ήταν να προγραμματίσουν το ρομπότ Spike, ώστε να ακολουθήσει μία συγκεκριμένη διαδρομή, αποφεύγοντας κάποια εμπόδια που θα έβρισκε στο διάβα του, όπως ακριβώς κάνουν τα αποδημητικά πουλιά όταν ξεκινούν την πορεία τους από το βορά προς το νότο και το αντίστροφο και έχουν να αντιμετωπίσουν πολλά εμπόδια στη διαδρομή τους αυτή.

Είχε προηγηθεί παρατήρηση πουλιών στην περιοχή Natura Καλοχωρίου, όπου οι μαθητές του προγράμματος ξεναγήθηκαν από το φορέα Διαχείρισης του ΔΕΛΤΑ Αξιού - Λουδία - Αλιάκμονα.

Erasmus+ G.R.E.E.N, Λισαβόνα

Το Δεκέμβριο του 2022 ακολούθησε ένα ακόμα ταξίδι για το πρόγραμμα Erasmus+ G.R.E.E.N. Αυτή τη φορά επισκεφθήκαμε τη μαγευτική Λισαβόνα της Πορτογαλίας.

Erasmus+ G.R.E.E.N., Badenhausen

Επόμενη στάση του προγράμματος Erasmus+ G.R.E.E.N. Η Γερμανία και το χωριό Badenhausen.

Erasmus+ G.R.E.E.N., Βαρκελώνη

Πρόγραμμα Erasmus+ G.R.E.E.N. και επίσκεψη στη Βαρκελώνη. Καθολικά μοναστήρια, Sagrada Familia, Casa Batllo, Πάρκο Gaudi και όλοι μαζί, καθηγητές και μαθητές, τοποθετήσαμε ένα ξενοδοχείο εντόμων στο πάρκο δίπλα από το σχολείο. Μοναδική εμπειρία!

Erasmus+ C.L.I.C.K, Τουρκία

Ταξίδι στα βάθη της Τουρκίας και στην πόλη της Ριζούντας με το πρόγραμμα Erasmus+ C.L.I.C.K. Στην πόλη του τσαγιού, την Ριζούντα, εκπαιδευτήκαμε στη συλλογή του και στη μεταποίησή του. Επισκεφθήκαμε την Κωνσταντινούπολη καθώς και την Παναγία Σουμελά. Τα κάστρα της περιοχής που έλεγχαν τα στενά περάσματα. Οι αποσκευές μας γέμισαν με εμπειρίες, γνώσεις, γεύσεις, αρώματα και προπαντός φιλίες και σχέσεις μοναδικές.

JoomSpirit